Na první pohled velmi nevinný, vznášející se vodní tvor. Jeho splývající chapadla jsou téměř neviditelná. Dalo by se říci, že se jedná o nevýrazného živočicha, který nikoho nenadchne, ani nevyděsí. Přesto se jedná o jednoho z nejsmrtelnějších živočichů naší planety.
Čtyřhranka Fleckerova je druh mořské medúzy, kterou můžete znát také pod názvem „čtyřhranka smrtelná“, nebo „mořská vosa“. Narazit na ni můžete od severní Austrálie, přes Novou Guineu až po Malajsii, Filipíny a Vietnam. Obecně platí, že medúzy nepatří mezi živočichy, v jejichž blízkosti jde o život. Na první pohled jsou to velmi kouzelní tvorové, kteří obývají naši planetu už miliony let. Víme, že mohou způsobit bolestivou vyrážku a puchýře. Málokdo však ví, že tento druh mořské medúzy patří mezi nejnebezpečnější mořské tvory.
V případě, že na smrtící čtyřhranku narazíte a budete mít opravdu velké štěstí, skončíte v kritickém stavu v nemocnici. Většina lidí se však o svůj zážitek nestihne podělit. Dotek, byť jen s jediným žahavým chapadlem, může znamenat rychlou smrt.
Smrtící čtyřhranka má v sobě jeden z nejsmrtelnějších a nejrychleji se aktivujících jedů. K téměř okamžité otravě dochází v epidermis (nejsvrchnější vrstva kůže). Její jed je stokrát silnější, než jed kobry a tisíckrát silnější než jed tarantule. A to vše jen díky chapadlům.
Chapadla této smrtící medúzy jsou tenká a lepkavá. Pouze jedním jediným bodnutím dokáží uvolnit stovky milionů žahavých buněk. Skrývají v sobě kardiotoxin, což je jeden z nejsilnějších jedů na naší planetě.
Toxiny čtyřhranky velmi rychle napadnou srdce, centrální nervový systém a kožní buňky. Žahnutí je natolik bolestivé, že postižená osoba většinou okamžitě upadne do šoku a utopí se. Pokud nedojde k utonutí, následkem intenzivních a silných svalových křečí selže srdce dříve, než se člověku podaří dostat na břeh. Okamžitou otravu také provází nevolnosti a zduření uzlin.
Dosud žádný protijed neexistuje. Pláže jsou sice obklopeny první pomocí, ale účinek jedu je tak silný a rychlý, že se pomoc nedokáže dostavit včas. Smrt totiž většinou přichází do dvou minut po napadení.