Populární vysvětlení vzniku slova „indián“ je založeno na představě, že Kryštof Kolumbus takto pojmenoval původní obyvatele nově objevených ostrovů, neboť předpokládal, že je v Indii. Tak úplně jisté to není. Podstatné ale je, že Kolumbus se v mnohém skutečně mýlil.
Kryštof Kolumbus je označován za objevitele Ameriky a dáván za vzor osvíceného objevitele, který díky své inteligenci a pevné vůli dokázal učinit jeden z největších objevů v historii. Pravdou je, že historie je ke Kolumbovi až příliš vstřícná. Amerika byla ve skutečnosti pro Evropu objevena již Vikingy o staletí dříve. Ale i v případě, že pokud přijmeme Kolumbovu cestu jako skutečně objevitelskou, zjistíme, že od samého jejího počátku vršil námořník jednu chybu na druhou.
V letech před rokem 1492 Kolumbus stále více toužil doplout do Indie západní cestou. Je třeba upozornit na fakt, že pojem Indie tenkrát zahrnoval celou oblast Číny, Japonska a Indie i dnešní Indonésie. Kolumbus proto studoval antické spisovatele i spisy Marca Pola.
Je třeba zmínit, že legenda o tom, jak Kolumbus přesvědčoval své okolí o tom, že Země je ve skutečnosti kulatá a nikoliv plochá, je skutečně jen mýtem. Nikdo, kdo v 15. století „zakopl“ o nějaké vzdělání, nepochyboval o tom, že Země je kulatá. O tomto faktu, který byl známý již od antiky, nemusel Kolumbus nikoho přesvědčovat.
Univerzitní učenci proto nerozporovali fakt, že lze do Indie doplout západní cestou, upozorňovali ale na to, že vzdálenost bude obrovská a její překonání je mimo možnosti tehdejších lodí. Kryštof Kolumbus si nicméně prosadil svou a španělská královská pokladna se mu otevřela.
Protože ve zmíněném sporu byl Kryštof Kolumbus tím, kdo se mýlil, cesta mu skutečně trvala mnohem déle než předpokládal, a nad výpravou se stahovala pomyslná mračna. Nechybělo mnoho a všichni by na lodích zemřeli žízní a hladem. Najednou se ale před nimi zjevila pevnina. Šlo o ostrov San Salvador, který je součástí bahamského souostroví.
Kryštof Kolumbus si ale nikdy neuvědomil, že jde o součást nového kontinentu, nikoliv o součást Indie. Je proto možné, že slovo indiáni, kterým pojmenoval domorodé obyvatele, skutečně souvisí s představou o Indii. Existují ale i vědci, kteří jej vidí spíše v označení „una gente in Dios“, tedy „lidé v Bohu“. Ať už ale slovo indián vzniklo jakkoliv, Kolumbův omyl je nezpochybnitelný. Měl ale štěstí v neštěstí, jeho život byl zachráněn a stal se jedním z nejslavnějších lidí historie.