Starověká Indie byla jednou z nejstarších kultur, které ovlivnily svět. Harrapská civilizace byla první civilizací osadníků v zemi, která je dnes tou nejlidnatější na světě. Mezi všemi obyvateli se za dlouhá tisíciletí našlo několik výjimečných lidí, kteří světu dali něco důležitého. Vynálezy pocházející z Indie jste totiž v životě už určitě potkali.
Indii kdysi objevitel mořeplavec Vasco da Gama. Po pokusu Kryštofa Kolumba dojet do téhle asijské země z druhé strany, dala tahle země jméno původním obyvatelům Ameriky, které dodnes známe jako Indiány. Indie byla následně Evropany jako všechny jiné země, které jim přišly do cesty, kolonizována a její přínos světu musel ustoupit Západu. Úspěchy, pro ně méně hodnotných lidí, byly bagatelizovány a teprve po letech se zjistilo, že některé slavné úspěchy patří do této prastaré země a jejích barvitých kultur minulosti i přítomnosti.
Školní předmět, který někteří milují a jiní nenávidí, je součástí složitě jednoduché vědy. Při stavění jejích základů, které jsou platné a užívané dodnes stáli i indičtí matematici. Dali totiž světu určitý počátek, bod, který označuje nicotu. Není ním nic jiného, než číslo 0. Nicotné a přesto velmi důležité, protože díky nule vznikla desítková soustava, pojem nekonečna i samotná algebra. Vznikla zde i binární soustava, která měla vliv na vývoj informatiky.
Asijské kultury jsou známé pro své trochu jiné léčitelské metody. Dbají na souznění fyzického a duševního zdraví, jejich postupy pomáhají s celkovou vitalitou. I přesto se v Indii zrodily lékařské zákroky, které patří na chirurgický sál. Indickým průkopníkem medicíny byl Sushruta. Tento starověký lékař už v 6. století př. n. l. operoval nemocným kataraktu, tedy šedý zákal. Podle historických pramenů dokonce prováděl plastické operace nosu a je tak považován za zakladatele nejen rhinoplastiky, ale v podstatě i plastické chirurgie. O své úspěchy byl v 19. století málem obrán, moderní věda ale stojí na reálných faktech. Není tedy pochyb, že právě Indie je kolébkou tak trochu nečekaného odvětví.
Posloucháte někdy rádio, máte mobilní telefon a jste připojeni k wifi? Určitě ano a je to právě díky dalšímu indickému vynálezu. Bylo to zařízení na přenos elektromagnetických vln, které bylo bezdrátové. K jeho představení došlo na konci 19. století a významně přispělo k počátkům změn v komunikaci do podoby, v jaké ji známe dnes. Stejně významný byl i objev optického vlákna, které přenos dat posunulo opět kupředu. Opět je to věc, kterou nejspíš využíváme denně, protože se může týkat internetu, televize a dalších komunikačních technologií. A pak je tu ještě jedna věc, kterou stoprocentně máte a používáte. USB port je nejuniverzálnější připojení, které nabízí většina elektroniky a je také dílem jednoho šikovného Inda.
Trochu jiná technologie pak platí pro výrobu oceli. Indičtí lidé ji vyráběli velmi kvalitní už 300 let př. n. l., což dokazuje, jak byli vyspělou kulturou.
Mezi indickými vynálezy se najde i zábava. Dali světu sport, který trénuje hlavně mozkové závity. Samozřejmě jde o šachy. Hra se ve starověké Indii jmenovala Chaturanga a byť byla přetvořena Evropany do dnešní podoby, v její základech stojí právě tahle indická zábava.
Indie je velmi zajímavou zemí, ze které vzešlo mnoho cenného pro celý svět. Její stopy nalezneme denně kolem sebe. Stačí se pořádně rozhlédnout.