Zapomeňte na chvíli na všechno, co jste si možná mysleli o Indii. Už to dávno není jen spící obr s velkým potenciálem. Ten obr se probudil. A jeho potenciál se právě teď, v reálném čase, mění ve skutečnost. Chytří investoři už nemluví o tom, co by mohlo být. Sledují, co se děje. Právě teď. Do roku 2030 se totiž Indie změní k nepoznání. A za vším stojí tři obrovské vlny. Tři megatrendy, které definují její budoucnost.
Představte si, že by stát postavil supermoderní dálnici a řekl: „Je vaše. Jezděte po ní, jak chcete, a to zdarma.“ Přesně tohle udělala Indie, ale ne se silnicemi. Udělala to s penězi. Vytvořila veřejnou digitální infrastrukturu pro platby (UPI). Je to geniálně jednoduchý systém, který doslova katapultoval stovky milionů lidí do reálné ekonomiky. Každý pouliční prodavač dnes přijímá platby QR kódem. Tohle je revoluce zdola, která dala Indii obrovský náskok a nastartovala neuvěřitelný boom finančních technologií. Na webu McKinsey stojí: „Pro Indii je výzva jasná. Nastartovat udržitelně rychlejší růst a naplnit tak aspirace své rostoucí pracovní síly.“
Další vlna? Ta je zelená. Indie pochopila, že její budoucnost nemůže stát na špinavém uhlí. Ale nedívá se na to jen jako na nutné zlo. Dívá se na to jako na obrovskou byznysovou příležitost. Nechce být jen pasivním uživatelem čisté energie. Chce ji vyrábět. Chce ji exportovat. Chce se stát zelenou velmocí. Investice v hodnotě stovek miliard dolarů teď proudí do solárních parků a projektů na zelený vodík. A svět si toho všímá.
A třetí megatrend? Ten se montuje v obřích, klimatizovaných továrnách. Světové firmy hledají bezpečný přístav mimo Čínu. A Indie si řekla o pozici nové dílny světa. A dostává ji. Ale není to jen o levné pracovní síle. Zapomeňte na textil. Novým heslem je high-tech. Indická vláda masivně dotuje výrobu s vysokou přidanou hodnotou. Vznikají zde továrny na nejmodernější smartphony, elektroniku a dokonce i polovodiče. Dochází k masivnímu posunu od jednoduché montáže k pokročilé výrobě.
A teď to nejdůležitější: Tyhle tři vlny se nesčítají. Ony se navzájem násobí. Digitální platby dávají lidem sílu utrácet. Zelená energie pohání čisté továrny. A moderní výroba dává lidem práci a peníze, které mohou digitálně utratit. Je to dokonalý kruh. Indie v roce 2030 nebude jen lidnatější. Bude rychlejší, chytřejší a zelenější. A pro zbytek světa naprosto nepostradatelná. Ale skutečně naprosto.