Zkuste si na chvíli zavřít oči. Řekněte si „Made in India“. Co vidíte? Možná hory barevných látek. Možná slyšíte rytmický klapot tisíců šicích strojů. Po desetiletí byl právě tohle obraz Indie. Obrovská textilní dílna, která obléká celý svět.
Tento obraz ale trhejte. Protože dnes se v Indii rodí něco úplně jiného. Něco tichého. Precizního. A neuvěřitelně sofistikovaného. Vznikají tu ty nejmodernější smartphony. Indie se mění. A mění se rychle. Z textilky se stává mozkem a rukama světové elektroniky. „Díky iniciativě ‚Make in India‘ si nyní země buduje vlastní elektronický průmysl, přitahuje velké investice a posiluje místní výrobu,“ píše se na webu PIB.GOV.
Jak se to stalo? Byla to dokonalá bouře. Dva silné proudy, které se slily v jeden. Ten první přišel zvenčí. Světové firmy dostaly strach. Zjistily, že sázet vše na jedinou kartu, na Čínu, je obrovský risk. Začaly proto hledat druhou, spolehlivou základnu. A tehdy přišel druhý proud. Zevnitř. Indie byla připravená a nabídla jim řešení.
Její vláda přišla s geniálně jednoduchým plánem. Ambiciózní dotační program nazvaný PLI. Vzkaz firmám byl jasný: „Pojďte vyrábět k nám. Čím víc toho u nás smontujete, tím víc peněz od nás dostanete.“ Byla to nabídka, která se neodmítá. A investice v hodnotě desítek miliard dolarů na sebe nenechaly dlouho čekat.
A že to funguje? Zeptejte se Applu. Je to jen pár let zpátky, co byl iPhone z Indie exotickou raritou. Dnes? Více než 15 % všech nových iPhonů na světě nese nápis „Assembled in India“. Giganti jako Foxconn a Pegatron tu postavili obří továrny pro statisíce lidí. Není divu, že si toho všímají největší světová média.
Ale ta obrovská čísla jsou jen jedna část příběhu. Ten skutečný příběh, ta největší změna, se odehrává v životech konkrétních lidí. Práce v textilní továrně byla po generace jistotou, ale také dřinou za pár rupií. Práce na moderní montážní lince iPhonů? To je úplně jiný svět. Vyžaduje školení, preciznost a technickou zručnost. A nabízí úplně jinou budoucnost. Vyrůstá tu nová, sebevědomá generace mladých Indů. Generace, která už nesní o tom, že musí za každou cenu odejít za prací do zahraničí, protože tu nejlepší příležitost má najednou doma. Pro desítky tisíc mladých žen je to často první práce v životě. První vlastní výplata. První krok k nezávislosti a vlastnímu rozhodování. Tato změna není tedy jen ekonomická. Je hluboce sociální. Mění to rodiny, celá města a hlavně sny a aspirace národa, který si uvědomil svou sílu.
Není to samozřejmě procházka růžovým sadem. Indie se stále potýká s byrokracií a musí vylepšit infrastrukturu. Ale směr je jasný a nezvratný. Označení „Made in India“ už dávno není jen o tričkách a šálách. Je to značka nové technologické velmoci. Takže až příště vezmete do ruky svůj nový telefon, otočte ho. Možná budete překvapeni.