Dvojsečná zbraň jménem zánět: Kdy pomáhá a kdy škodí?

Příběh od

Avatar photo

O. Poruba

01.04.2025

━━ ( Zdroj: RealPeopleGroup /  iStockphoto )

Zánět, i když se to na první pohled nemusí zdát, je reakcí imunitního systému těla. Vyvolávat ho mohou různé faktory, mezi nejčastější patří infekce způsobená poraněním a následné zanesení toxinů do těla. Zánět je tedy zdravý projev těla a i když v jeho jakékoliv podobě je nepříjemný, krátkodobý zánět je nezbytný pro správné zotavení těla. Chronické záněty jsou naopak ukazateli, že se v těle děje něco většího, čemu je třeba věnovat pozornost.

Co je příčinou chronického zánětu?

Dlouhodobé záněty, které se neustále vracejí, jsou způsobeny více faktory. Mezi nejčastější patří:

Co dělat pro to, aby se chronický zánět co nejvíce potlačil, až vyléčil

V prvé řadě je nezbytné říct, že klíčem je prevence. Pokud budete dbát na správnou životosprávu, je okamžitě lepší šance na to vůbec nemít zánět. Existuje několik způsobů, jak snížit riziko vzniku chronického zánětu:

Strava bohatá na protizánětlivé potraviny

Důležitou roli v prevenci chronického zánětu hraje vyvážená strava. Mezi nejlepší protizánětlivé potraviny patří:

Kurkumin, obsažený v kurkumě, se sám o sobě špatně vstřebává, ale kombinace s černým pepřem jeho vstřebatelnost zvyšuje až 2000krát. ━━ Kurkumin, obsažený v kurkumě, se sám o sobě špatně vstřebává, ale kombinace s černým pepřem jeho vstřebatelnost zvyšuje až 2000krát. ( Zdroj: fcafotodigital /  iStockphoto )

Pravidelný pohyb

Fyzická aktivita pomáhá tělesné kondici, ale také psychickému zdraví. Stres je jedním z faktorů a příčin zánětů. Pohybem je tedy možné snížit jeho míru a zároveň si zvýšit výkonnost. WHO doporučuje denní aktivitu odpovídající zhruba 10 000 kroků denně, což si lze představit jako 7 km pro průměrně vzrostlého člověka. Cvičení dvakrát týdně také není na škodu.

Dostatek kvalitního spánku

Spánek je nezbytná součást lidského života, kdy tělo regeneruje a má prostor pro sebeléčbu. Omezení spánku pod hranici 7 hodin se nedoporučuje. Každý člověk je jiný a jsou zaznamenány případy, kdy člověk nepotřeboval spát více než 4 hodiny denně, nicméně pro většinovou populaci je vhodná délka spánku od 7 do 9 hodin. Druhou složkou této kategorie je pravidelnost. Ustálením spánkového cyklu si tělo zvykne na režim a zbytečně nevydává energii navíc

Babské rady jsou často užitečné a pomáhají, nepodceňujte však své zdraví a pokud máte sebemenší pochybnosti o svém zdravotním stavu, navštivte lékaře.

Zdroje: my.clevelandclinic.org, www.ncbi.nlm.nih.gov, www.health.harvard.edu

Štítky: Zdraví a krása

Avatar photo

O. Poruba